Každoročně evidujeme v naší republice

36.496 *

ovdovělých maminek a tatínků, kteří potřebují pomoc svého okolí. Nefinančními dary pomáháme těmto rodinám jít dál.

* dle statistik ČSÚ z roku 2022 se jedná o pouze muže (6 661 vdovců) a ženy (29 831 vdov) ve věku do 55 let, kteří uzavřeli se zemřelou osobou manželství.

Ovdovělá rodina

Daruj kousek sebe probouzí v lidech smysl pro společenskou odpovědnost a dává ovdovělým rodinám prostor k návratu zpátky do života.

Projekt Daruj kousek sebe je vlajkovou lodí Nadačního fondu VRBA a spolku Zpátky do života. Snaží se propojit ovdovělé rodiny s dětmi s lidmi, kterým osud těchto rodin není lhostejný. Daruj kousek sebe vychází z myšlenky, že každý z nás má co těmto rodinám nabídnout. Ať už jde o jednotlivce, skupinu nebo firmu. Zapojit se může každý vě věku od 15 let. Na základě nabídky od dárců (tzv. donátorů) si ovdovělý rodič vybere pomoc, kterou právě potřebuje.

Unikátní projekt pomoci ovdovělým rodinám s dětmi

Nadační fond Vrba a příběh iniciátorky myšlenky sociální inovace pro ovdovělé rodiny s dětmi

Posláním Nadačního fondu Vrba je především praktická pomoc v ovdovělých rodinách s malými dětmi. Předsedkyně spolku a ředitelka NF Vrba si je na základě své vlastní životní situace vědoma všech úskalí, které mladé ovdovělé rodiče v této nelehké životní situaci provází. Ve chvíli, kdy se sama dokázala vrátit zpátky do života – do jiného – ale do života, rozhodla se vytvořit systém sociální inovace, který by byl nápomocen mladým ovdovělým rodičům při jejich vůli vrátit se do života.

 

„Nejsou mi lhostejné osudy mladých ovdovělých rodin, i když jsem sama zpátky v životním sedle. Dobře si vzpomínám na utrpení mých malých dětí, když každý den čekaly, že se jim tatínek objeví ve dveřích a bude jim opět skvělým tátou.

Petra Glosr Cvrkalová

Ta samota, kdy děti spí, celý dům ztichne a jste tam jen Vy sama – to je pravé peklo na zemi.

To vědomí, že jste v životě udělali vše správně a stejně Vám někdo tak zásadně zamíchá životními kartami, je nesnesitelné. K tomu Vám dochází spousta životních pravd a zcela se Vám přehodnotí životní priority. Mezi ostatními se cítíte jako úplní mimoni, protože je Vám zcela a úplně jedno, že sousedka nevaří, soused pije a v obchodě mají zlevněné jogurty. Ten svět je pro Vás totiž už jiný. A já se budu snažit každý den, lidem v této jejich nelehké situaci pomoci a vybízet všechny ostatní, aby svým málem přispěli i oni. Protože nikdo z nás neví, kdy tuto pomoc bude sám potřebovat.“

 

Každý z vás má nebo umí něco, co mladým vdovám a vdovcům pomůže v jejich dennodenním životě. Dejte kus ze sebe, aby se děti Vrby mohly opět smát!

Petra Glosr Cvrkalová

Petra Glosr Cvrkalová – Iniciátorka myšlenky sociální inovace pro ovdovělé rodiny s dětmi a ředitelka Nadačního fondu Vrba